Баш ветеринария идарәсенең йомгаклау коллегиясе узды

2022 елның 21 гыйнвары, җомга

Бүген Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының Баш ветеринария идарәсе һәм ветеринария һәм фитосанитар күзәтчелек буенча федераль хезмәтнең Татарстан Республикасы буенча идарәсенең уртак йомгаклау коллегиясе узды.

Чара Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары – Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министры Марат Җәббаров рәислегендә үтте.

Коллегия эшендә Россия Федерациясе Авыл хуҗалыгы министры урынбасары Максим Увайдов, Ветеринария департаменты директоры урынбасары Андрей Муковнин, ветеринария һәм фитосанитар күзәтчелек буенча федераль хезмәт җитәкчесе урынбасары Константин Савенков, шулай ук дәүләт ветеринария берләшмәләре җитәкчеләре, дәүләт ветеринария инспекциясенең территориаль бүлекләре башлыклары катнашты.

Көн тәртибендәге төп мәсьәлә буенча «2021 елда Татарстан Республикасы дәүләт ветеринария хезмәте эше йомгаклары һәм 2022 елга өстенлекле бурычлар турында» гы нотык белән Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының Баш ветеринария идарәсе башлыгы Алмаз Хисаметдинов чыгыш ясады.

Алмаз Хисаметдинов сүзләренә караганда, 2021 елның эпизоотиягә каршы планы үтәлгән. Ел дәвамында дәүләт һәм җитештерү хезмәте белгечләре 470 миллионнан артык профилактик вакцинация, 68 меңгә якын биологик материал тикшеренүе, 6 миллионнан артык диагностик тикшеренүләр, 59 миллион нарозитарга каршы эшкәртү үткәргән.

Дуңгызларда африка чумасы һәм кош гриппы мәсьәләләре дә күтәрелде. Кызганычка каршы, Татарстан Республикасы шулай ук бу авырулар теркәлгән төбәкләр исемлегенә керде. Ел башыннан кыргый кабаннар арасында африка чумасының 3 учагы ачыкланды. Ә 2021 елның ноябрендә Тукай районының «Фролов» крестьян-фермер хуҗалыгының бытбылдык фермасында югары технологияле кош гриппы учагы ачыкланды. Шунысын да билгеләп үтәргә кирәк, инфекция кабынуын бетерү буенча барлык чаралар да вакытында үткәрелде. Бу хуҗалык Россия Федерациясе Авыл хуҗалыгы министрлыгы боерыкларының барлык таләпләренә туры килү сәбәпле, инфекциянең фараз чыганагы-санкцияләнмәгән азык яки грипп буенча имин булмаган төбәкләрдән инкубация йомыркасы кертү. Россельхознадзорның Татарстан Республикасы буенча идарәсенең Россия Федерациясе дәүләт чигендә һәм транспортта чик буе ветеринария контроле бүлеге инспекторлары тарафыннан 2015 нче елның 1 нче апрелендә Казанның тикшерү пункт зонасында төрле илләргә чыгарыласы һәм Татарстанга кертеләсе азык-төлекләр тикшерелеп озатылды: Инфекциянең таралуына юл куелмады.

Котыру авыруы турында сөйләгәндә, идарә башлыгы узган елда башкарылган профилактик эшләргә аерым игътибар бирде. Бу 2020 ел белән чагыштырганда 14 очракка кимрәк.

2021 ел нәтиҗәләре буенча лейкоздан савыктыру бурычы үтәлде. Бүгенге көндә йоктыруның 5 проценты бар. 2020 ел белән чагыштырганда инфекция 3,7 процентка кимегән, 30 хуҗалык лейкоздан савыктырылган.

Сыерларның лейкоз белән йогышлануының югары дәрәҗәсе Кама Тамагы районында кала, ел йомгаклары буенча Лениногорск районында һәм Яңа Чишмә районында да шундый ук күрсәткечләр бар. Лаеш, Актаныш, Чирмешән, Спас, Кайбыч, Әлки районнарында проблемалар бар. Ә Саба, Әтнә, Балтач, Зәй, Арча, Тукай, Кукмара, Алабуга, Сарман, Теләче районнарында нульле күрсәткечләрне саклап кала алдык. Ел нәтиҗәләре буенча

Доклад барышында сукбай хайваннар мәсьәләсе күтәрелде. Алмаз Хисаметдинов әйтүенчә, республиканың өч шәһәрендә-Әлмәттә, Түбән Камада һәм Яр Чаллыда 250 урынга исәпләнгән приютлар төзү планлаштырыла.

Киңәшмә барышында шулай ук ветеринария һәм фитосанитар күзәтчелек буенча федераль хезмәтнең Татарстан Республикасы буенча идарәсе җитәкчесе вазыйфаларын вакытлыча башкаручы Илнур Галеев доклад белән чыгыш ясады. Ул федераль ветеринария һәм фитосанитар күзәтчелек хезмәтенең Татарстан Республикасы буенча идарәсенең 2021 елдагы эш нәтиҗәләре һәм 2022 елга өстенлекле бурычлар турында сөйләде

Эшен дәвам итеп, коллегиядә катнашучыларны Россия Федерациясе Авыл хуҗалыгы министры урынбасары Максим Увайдов сәламләде. Ул ассызыклаганча, Татарстан ветеринария хезмәте нәтиҗәле үсә. Максим Увайдов сүзләренә караганда, Россельхознадзорның территориаль идарәсе белән төбәк ветеринария хезмәтенең дөрес итеп төзелгән хезмәттәшлеге - Россия Федерациясенең башка төбәкләре өчен дә эшнең уңай мисалы.

Коллегия бүләкләү тантанасы белән тәмамланды.