Актаныш районында үсемлекчелек һәм терлекчелектәге эшләрнең торышын өйрәнү буенча семинар-киңәшмә узды

2021 елның 2 декабре, пәнҗешәмбе

Актаныш районында "Нур" терлекчелек хуҗалыгында үсемлекчелек һәм терлекчелектәге эшләрнең торышын өйрәнү буенча семинар-киңәшмә узды. Чарага хуҗалыклар җитәкчеләре, ветеринария һәм авыл хуҗалыгы белгечләре чакырылган иде.

Семинарда шулай ук Актаныш районы хакимияте башлыгы Энгель Фәттахов, районның авыл хуҗалыгы идарәсе белгечләре дә катнашты.

Район ветеринария берләшмәсе начальнигы Фиргать Габдрахманов эш барышында катнашучыларны районда һәм республикада эпизодик хәл белән таныштырды.

Семинар барышында терлекчелектә аеруча борчыган мәсьәләләр буенча, мөгезле эре терлекләр лейкозына, дерматитка каршы көрәш мәсьәләләре буенча фикер алыштылар. Казахстанда тилчә (ящур) авыруы килеп чыгу белән бәйле рәвештә һәм ТР территориясенә бу куркыныч авыруларга юл куймау буенча йөкләмәләр бирелде. Ветеринария белгечләре терлек сатып алуны Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының Баш ветеринария идарәсе белән килештерергә кирәклеге турында да искәрттеләр.

Бу чарада шулай ук Актаныш район ветеринария берләшмәсенең азык лабораториясе вәкилләре дә катнашты, аны Л.А.Әгъләмов тәкъдим итте, ул булган рационга анализ ясады һәм төрле компонентлар буенча рационны баланслаштыру буенча үз тәкъдимнәрен кертте.