Республиканың ветеринария табиблары һөнәри әзерлек курсларын үтте

2021 елның 26 ноябре, җомга

Татарстанның агробизнес кадрларын яңадан әзерләү институтында «Ветеринария чараларының нәтиҗәлелеген арттыру»программасы буенча ветеринария табибларын укыту курслары тәмамланды. Уку процессы лекцияләрдән, практик дәресләрдән, түгәрәк өстәлләр форматында фикер алышулардан, уку фильмнарын һәм конкрет җитештерү хәлләрен җентекләп тикшерүдән торды. Тыңлаучылар авыл хуҗалыгы хайваннарының, мехлы җәнлекләрнең, кошларның, һәм хезмәт этләренең авыруларын диагностикалау, дәвалау һәм профилактикалау буенча иң яңа фәнни казанышлар һәм алдынгы тәҗрибә белән таныша алдылар. Шулай ук Генетика, яңадан җитештерү, Менеджмент, ашату, санлы технологияләр куллану, органик терлекчелек буенча кызыклы лекцияләр дә булды. Укулар уку планы һәм укыту программасы нигезендә узды.

Йомгаклау укуларында Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык - төлек министрлыгы белгечләре Гелүс Баязитов, Татарстан Республикасы «Республика ветеринария лабораториясе» ДБУ директоры урынбасары Рөстәм Хашимов, Татарстан Республикасы Министрлар Кабинеты Баш ветеринария идарәсе, Казан дәүләр ветеринария медицинасы академиясенең профессорлар-укытучылар составы катнашты. Практик ветеринария табиблары УЗИ-диагностика, терапия, гинекология һәм хирургия буенча белгечләр дә катнашты. Укыту барышында хайваннар авыруларының клиник диагностикасы, гомуми профилактика һәм терапия, шәхси патология, терапия һәм хайваннарның эчке авыруларын профилактикалау, яшь терлек авыруларын профилактикалау мәсьәләләре кузгатылды. Гамәли дәресләрдә ветеринария һәм ветеринария чараларын оештыру мәсьәләләре буенча Законнардагы үзгәрешләр турында фикер алыштылар.

Уку барышында ветеринария табиблары чыгыш ясадылар, үзләренең күпьеллык тәҗрибәсе белән уртаклаштылар. Тыңлаучыларга ветеринария эшен цифрлаштыру, компьютер программаларын кулланып чаралар планлаштыру һәм цифрлы платформада ветеринария хисаплылыгын формалаштыру буенча лекцияләр укылды. Ветеринария чаралары икътисады конкрет хуҗалыклар һәм алдынгы тәҗрибәнең иң яхшы тәҗрибәләре мисалында каралды.

Уку нәтиҗәләре буенча «ветеринария чараларының нәтиҗәлелеген арттыру» темасына түгәрәк өстәл үткәрелде, фикер алыштылар, тантаналы шартларда институт ректоры Николай Титов тарафыннан квалификация күтәрү турында таныклыклар тапшырылды.