Актаныш районында регионара команда-штаб өйрәнүләре узды

2024 елның 9 июле, сишәмбе

Бүген Актаныш муниципаль районында Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының Баш ветеринария идарәсе башлыгы Алмаз Гаптраупович Хисаметдинов җитәкчелегендә МРС котыру авыруын бетерү буенча төбәк-ара команда-штаб өйрәнүләре узды. Укуларда Башкортстан Республикасы, Удмурт Республикасы, Пермь крае һәм Ырымбур өлкәсе дәүләт ветеринария хезмәте җитәкчелеге һәм белгечләре катнашты. Өйрәнүләр барышында республиканың барлык муниципаль районнарының эпизоотиягә каршы отрядларының МРС котыру авыруының шартлы утын бетерүгә әзерлеге күрсәтелде. Өйрәнүләрдә катнашучылар ветеринария лабораториясенә материал үрнәкләрен сайлап алу һәм китерү, шартлы эпизоотик учакта һәлак булган хайванны юк итү, шулай ук территорияне дезинфекцияләү һәм җәлеп ителгән транспортны эшкәртү процедурасы белән таныштылар. Чарада катнашучыларның барысы да гадәттән тыш хәл килеп чыкканда ветеринария хезмәтләренең эш итү механизмы буенча ачык мәгълүмат алды.