Баулы районында республикага йогышлы хайван авырулары үтеп керүгә юл куймау комиссиясе утырышы узды

2023 елның 14 марты, сишәмбе

Бүген Баулы районында республика территориясенә йогышлы, шул исәптән аеруча куркыныч хайваннар авыруларының үтеп керүенә һәм таралуына юл куймау буенча комиссиянең чираттан тыш утырышы узды.

Эштә Ветеринария Баш идарәсенең дәвалау-профилактика чаралары бүлеге башлыгы Солтан Латыйпов, районның баш ветеринария табибы Илшат Гаязов, терлек һәм кошларны сату һәм ташу буенча шәхси эшмәкәрләр, КФХ башлыклары, дуңгызчылык һәм кошчылык хуҗалыклары җитәкчеләре, Баулы районы башкарма комитеты җитәкчесе, авыл җирлекләре башлыклары, территориаль бүлекләр вәкилләре катнашты Россельхознадзор һәм эчке эшләр министрлыгы.

Киңәшмә барышында Татарстан Республикасы территориясендә дуңгызларның африка чумасы, кошлар гриппы инфекциясе һәм эре мөгезле терлек авырулары барлыкка килүенә юл куймау буенча чараларның үтәлешен карадылар. Шулай ук башкарма хакимият органнарының хайваннарның аеруча куркыныч һәм йогышлы авырулар барлыкка килүен кисәтү һәм бетерү буенча муниципаль махсус комиссияләр белән үзара хезмәттәшлеге, аларга кирәк булганда эпизоотик иминлекне тәэмин итүгә һәм авырулар барлыкка килүен кисәтүгә юнәлдерелгән чараларны үтәүдә методик ярдәм күрсәтү мәсьәләләре каралды.