Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының Баш ветеринария идарәсе кош гриппын булдырмау буенча саклык чаралары турында хәбәр итә

2020 елның 23 октябре, җомга

Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының Баш ветеринария идарәсе хәбәр иткәнчә, 22 октябрьдә Татарстан Республикасының ике районында кош гриппы диагнозы расланган: Мөслим районы КФХ Шакирянова Лиза Муфаздал кызы һәм Чүпрәле районы Төхвәтуллин Фәнис Мәсхүт улы.

Кош гриппы килеп чыгуның төп сәбәбе булып кыргый кош санала. Алар кош гриппын төп таратучылар булып торалар.

Хәзерге вакытта эпизоотик урыннарда инфекцияне бетерү буенча бөтен чаралар комплексы үткәрелә.

Барлык оештыру-хуҗалык һәм ветеринария-санитария чаралары Россия Федерациясе Авыл хуҗалыгы министрлыгының «кошлар гриппы белән көрәшү кагыйдәләрен раслау турында»2006 елның 27 мартындагы 90 номерлы боерыгы нигезендә үткәрелә.

Шәхси ярдәмче хуҗалыклар, кошчылык предприятиеләре җитәкчеләре бүген аеруча уяу булырга тиеш.

Вирусның чыганагы булып зарарланган кошлар тора, вирус, нигездә, билгеләре белән аерылып тора. Үзе пычраткан азык, үсемлекләр, инвентарь, подстилка һәм предметлар авыруны кузгатучының төп факторы булып тора.

Вирусны биналарда, кош фабрикаларында, ишегалларында, тере кош базарларында һәм башка объектларда зарарсызланган кошчылык продуктлары (ит, йомырка, пух һәм каләм), азык, су, инвентарь, шулай ук транспорт чаралары һәм хезмәт күрсәтүче персонал ярдәмендә тарату мөмкин.

Авыруны азык яки су аша тапшыруның төп юллары, шулай ук йогышлы кош белән турыдан-туры элемтәдә тора.

Кош гриппының клиник билгеләре-йорт һәм кыргый суда йөзүче кошларның барлык төрләрендә дә клиник билгеләр булып түбәндәгеләр тора: хәрәкәтләнү бозыла, башны ташлау, селкенү белән баш әйләндерү, муен кәкрәйтү, тышкы ярсыткычларга реакция булмау, азык һәм судан баш тарту, синусит, борын тишекләреннән чыгу, конъюнктивит, сукырлык, диарея.

Кош-кортның авыруы яки үлүе турында шунда ук район яки шәһәрнең ветеринария хезмәтенә хәбәр итәргә кирәк. Диагнозны мөстәкыйль куеп булмый. Мондый әйберләрне яшерергә ярамый. Гриппны вакытында коендыру инфекциянең алга таба таралуын булдырмый калырга ярдәм итәчәк.

Кошчылык хуҗалыклары җитәкчеләренә инфекция кертмәү өчен тулысынча тәэмин итәргә кирәк:

- предприятиенең ябык эш режимы.

- дезинфекция киртәләренең, санпропускникларның, дезинфекция техникасының даими эшләвен тәэмин итү;

- автотранспортны тулысынча дезинфекцияләү;

- запас дезинфекция чаралары булдырырга;

- кошчылык хуҗалыклары хезмәткәрләренә шәхси хуҗалыкларда кош-корт үстерүне һәм асрауны тыярга;

- хезмәткәрләрне махсус кием һәм аяк киеме белән тәэмин итү;

- аны үзәкләштерелгән юу белән тәэмин итү;

- кошчылык хуҗалыклары һәм предприятиеләр хезмәткәрләренең гриппы буенча имин булмаган территорияләргә чыгуына юл куймаска;

- кошчылык хуҗалыклары территориясендә кыргый кошларның очып китүенә юл куймау буенча чаралар күрергә;

- предприятиеләр янында кыргый күчмә су кошлары санын тәртипкә салу;

- авыруга шикләнгән очракта ветеринария идарәсенә кичекмәстән мәгълүмат бирүне тәэмин итәргә;

- тере кош, инкубация йомыркаларын, терлек азыгын, технологик җиһазларны хокуксыз рәвештә кертмәүне тәэмин итәргә;

- шулай ук грипп буенча имин булмаган кош-кортлардан азык кертүгә юл куймаска кирәк. Алар кош гриппы вирусы белән йогышланырга мөмкин.