ТР Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгында терлек азыгы әзерләү буенча киңәшмә узды

2020 елның 28 мае, пәнҗешәмбе

Бүген Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгында терлек азыгы әзерләү буенча киңәшмә узды.

Киңәшмә Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары - Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министры Марат Җәббаров рәислегендә узды.

Терлек азыгы әзерләү буенча доклад белән Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министры урынбасары Ленар Гарипов һәм Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының Баш ветеринария идарәсе башлыгы Алмаз Хисаметдинов чыгыш ясады.

Ветеринария белгечләре еш кына үз практикаларында малларны баланссыз ашату нәтиҗәсендә килеп чыккан авырулар, еш кына сыйфатсыз һәм куркыныч азык белән очраша.

Барыбызга да билгеле, терлекләрнең җитештерүчәнлеге 25-35% ка генетик характеристикага бәйле, калганнары азык тоту шартларын, сыйфатын һәм туклану режимын турыдан-туры билгели.

Исегезгә төшерәбез, бүген республикада Республика ветеринария лабораториясе һәм ветеринария медицинасы академиясе хезмәткәрләреннән торган консультатив-диагностика бригадасы эшли. Алар республиканың авыл хуҗалыгы предприятиеләренә баралар, анда һәлак булган хайваннарны диагностик рәвештә ачалар, азык һәм кан пробаларын лаборатория анализы өчен сайлап алалар.

Алмаз Хисаметдинов билгеләп үткәнчә, үткәрелгән тикшерүләр нигезендә, хайваннарның үлү сәбәпләренең 22 проценты сулыш органнарына туры килә. Калган барлык өлеше-баланссыз азык белән тукландыру аркасында. Бу бозауларга да, продуктлы терлекләргә дә кагыла.

"Сыерларны күгәрекле азык белән тукландыру хроник агулану китереп чыгарырга мөмкин, ул ашкайнату органнарының ялкынсыну процесслары, бавырның май дистрофиясе, ашказаннары атониясе белән характерлана, шуның нәтиҗәсендә терлек көтүдән алдан ташлана. Бригада чыгу нәтиҗәләре буенча, терлекләр үлүнең төп сәбәбе-терлекләрне тоту һәм ашату шартларын бозу», - диде Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының Баш ветеринария идарәсе башлыгы.

«Шулай ук без сыйфатсыз азык белән генә түгел, составы буенча баланссыз рационнар белән дә проблемалар бар. Шулай итеп, азыкның Түбән туклыклы булуын компенсацияләү өчен рационга еш кына артык күп концентратлар өстиләр, алар сыерларда матдәләр алмашын бозуга китерә. Алар бавыр җиңелүенә, савымның кимүенә, маститлар һәм эндометритлар үсешенә китерә. Бу сөтнең сыйфатына да тәэсир итә. Ул тотрыксызга әверелә, май югалту һәм кислоталылык кимү күзәтелә», - дип билгеләп үтте башлык.

Алмаз Хисаметдинов әйтүенчә, терлекләрнең сәламәтлеге һәм гомер озынлыгы баланслы туклануга да бәйле. Ветеринария табиблары йогышлы авыруларны профилактикалау белән шөгыльләнергә тиеш. Калган авыруларны яхшы ашату һәм эчтәлекле итеп юкка чыгарырга мөмкин.

Үз чыгышы барышында Алмаз Хисаметдинов «Восток " ҖЧҖнең азык үзәгенә игътибар итәргә кушты»:

«Бүген республикада азык үзәкләрен куллану буенча яхшы тәҗрибә бар. Кукмара районының «Восток» ҖЧҖендә азык үзәген эшләтеп җибәргәннән соң ветеринария препаратларына чыгымнар 60 процентка кимегән. Бу уңай тәҗрибәне барлык җитәкчеләргә дә коралландырырга кирәк", - дип өстәде Татарстан Республикасы Министрлар Кабинеты Баш ветеринария идарәсе башлыгы.