Республиканың ветеринария лабораторияләрендә азык һәм азык өстәмәләре пробалары тикшерелә

2021 елның 27 июле, сишәмбе

Республиканың ветеринария лабораторияләрендә азык һәм азык өстәмәләре пробаларын даими рәвештә тикшерәләр. Терлекләрне рациональ ашату аларның тулы канлы үсешен, авырлыкның тиз артуын һәм югары җитештерүчәнлеген тәэмин итә. Төрле төрле яшьтәге хайваннар өчен азык составына һәм азык кыйммәтенә карата таләпләр бар.

Терлек азыгының куркынычсыз булуы - хайваннарның сәламәтлеге һәм тулы канлы үсеше нигезе. Нәкъ менә шуңа күрә продукциянең төрле төрләрендә бактерияләр, авыр металл, пестицидлар һәм башка зарарлы матдәләр саны нормалаштырыла. Әгәр факттагы күрсәткечләр рөхсәт ителгән күрсәткечләрдән артып китсә, азык кулланыла алмый.

Терлек азыгын лаборатор анализлау параметрлары

Азыкның гомуми токсиклыгын билгеләү ГОСТ 31674-2012 елларда тасвирланган методика буенча башкарыла. Бу тикшеренү фураж ашлыгы, катнаш азык, үсемлек яки хайван производствосы, азык өстәмәләре өчен актуаль. Тикшерелә торган азыкны дару препаратлары карап торырга тиеш түгел. Гомуми токсик элементларны экспресс-ысуллар белән тикшерәләр. Экспресс-тест үткәрү өчен инфузорияләрдә биотест кулланыла, төп ысуллар — лаборатория хайваннарында сынала.

Клетчатка, май, протеин эчтәлеген билгеләү, азыкның дымлылыгын бәяләү өчен якындагы инфракрасный өлкәдә спектроскопия ысулы кулланыла. Бу метод 50817-95 ГОСТЫНДА тасвирланган. Метод үсемлек һәм хайван производствосы өчен дә кулланыла. Тикшерүләр үткәрү өчен проба киптерү шкафында киптерелә, 1 мм үлчәмле кисәкчә алганчы тегермәндә тарттырыла.

Аксымны билгеләү өчен ГОСТ 13496.4-2019 методикасын кулланалар. Анализ өчен титрлау һәм фотометрия ысуллары кулланыла. Метод күкерт кислотасының концентрацияләнгән эретмәсе белән органик компонентлар урнаштыруга нигезләнгән. Аммония тозлары аммиакка үзгәртелә, аның саны титриметрик метод ярдәмендә исәпкә алына. Шушы зурлык нигезендә азот эчтәлеген белергә була.

Азыктагы чи клетчатка ГОСТ 13496.2-91 буенча билгеләнә. Бу стандарт үсемлек азыгының барлык төрләренә дә кагыла. Лаборатория тикшеренүе барышында селте һәм кислоталарда эретелгән барлык кушылмалар юкка чыгарыла, нәтиҗәдә, саны бәяләнә торган бер клетчатка гына кала.

Куркынычсызлыкны бәяләү өчен микробиологик тикшеренүләр үткәрелә, алар барышында азык патоген һәм шартлы-патоген микрофлораларга тикшерелә. Микробиологик күрсәткечләрне бәяләү терлек азыгының табигый дымлылыгы булганда башкарыла. Шулай ук үрнәкләрдә кургаш, терекөмеш, кадмия, мышьяк, пестицидлар һәм хайваннарның сәламәтлегенә зыян китерергә мөмкин булган башка катнашмалар юклыгына инанырга кирәк.