2020 елның 28 декабре, дүшәмбе

Сегодня в Кабинете Министров РТ о плане мероприятий по предотвращению распространения африканской чумы свиней на территории республики доложил начальник Главного управления ветеринарии Кабинета Министров РТ Алмаз Хисамутдинов.

Киңәшмә Татарстан Республикасы Премьер-министрының беренче урынбасары Рөстәм Нигъмәтуллин рәислегендә узды.

Дуңгызларда африка чумасы буенча 4 чыганак теркәлгән.
Алабуга районында 20 очрак теркәлгән. Территориядә 37 Кабан мәете табылган. Алар барысы да яндырылган.

Беренче биш километрлы һәм икенче йөз километрлы куркыныч янаган зоналар билгеләнде. Якын-тирә юлларда эпизоотик учактан 5 чакрым радиуста Транспорт һәм кешеләрнең куркыныч янаган зонага үтеп керүен чикләү буенча постлар куелган.

Беренче биш километрлы һәм икенче йөз километрлы куркыныч янаган зоналар билгеләнде. Якын-тирә юлларда эпизоотик чыганактан 5 чакрым радиуста Транспорт һәм кешеләрнең куркыныч янаган зонага үтеп керүен чикләү буенча постлар куелды.

Зәй районының Багряж һәм Карамалы аучылык хуҗалыкларында табылган кыргый кабаннардан алынган пробаларны мониторинглау нәтиҗәләре буенча шулай ук 3 чыганакта дуңгызларда африка чумасы учагы ачыкланды.Беренче биш километрлы һәм икенче йөз километрлы куркыныч янаган зоналар билгеләнде. Дуңгызларның баш санын алу бара. 28 декабрьгә Зәй районының Нератовка авылында 9 баш дуңгыз алынды. Калган торак пунктларда  дуңгызлар табылмады.

«Бүгенге көндә ветеринария хезмәте тарафыннан инфекциянең таралуын профилактикалау буенча эш алып барыла. Шәхси ярдәмче хуҗалык һәм КФХ хуҗаларына дуңгызлар тоту буенча белешмәлекләр таратыла. Республика ветеринария лабораториясе эше тәүлек әйләнәсе оештырылган. Атылган кыргый кабаннардан алынган барлык пробалар мониторингы алып барыла. 23 декабрьдән 27 декабрьгә кадәр барлыгы 119 проба тикшерелде», - дип сөйләде Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының Баш ветеринария идарәсе башлыгы Алмаз Хисаметдинов.

Барлык дуңгызчылык предприятиеләре кабат тикшерү уза.

«Тагын бер кат дуңгызчылык предприятиеләре җитәкчеләренә мөрәҗәгать итәм-эшне ябык режимда тәэмин итәргә һәм дуңгызларны асрау буенча ветеринария-санитария кагыйдәләрен үтәүне тәэмин итәргә кирәк. ЛПХДА иткә үстерелгән дуңгызларны суя башларга киңәш итәбез. Һава торышы мөмкинлек бирә. Бу баш санын яндыруга караганда яхшырак", - дип сөйләде Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының Баш ветеринария идарәсе башлыгы Алмаз Хисаметдинов.