Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгында терлекләрне бердәм идентификацияләүне кертү мәсьәләләре турында фикер алыштылар

2020 елның 21 октябре, чәршәмбе

Бүген Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгында республиканың авыл хуҗалыгы предприятиеләрендә мөгезле эре терлекләрне исәпкә алуның бердәм системасын гамәлгә кертү буенча киңәшмә узды.

Чарада Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министры урынбасары Ленар Гарипов, Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының Баш ветеринария идарәсе башлыгы урынбасары Габделхак Мотыйгуллин, Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгының Терлекчелектә нәсел эше буенча Баш дәүләт авыл хуҗалыгы идарәсе башлыгы Ришат Зарипов, "Республика мәгълүмат-исәпләү үзәге" АҖ генераль директоры Нияз Хәлиуллин һәм башка җаваплы затлар катнашты.

Ветеринария хезмәте өчен бу мөһим мәсьәлә, чөнки төп бурыч-республика территориясендә эпизоотик иминлекне саклау, шулай ук хайваннар авыруларына юл куймау.

«Безнең республика бу төр авырулар буенча имин. Бары тик санкцияләнмәгән хайван алып керү генә борчу тудыра, ул вакцинациягә дучар ителә. Әгәр бездә терлекләрне исәпкә алу һәм тәңгәлләштерү коралы булса, без нәкъ менә безгә белдерелгән терлекнең керүенә ышанычлы була алабыз», - дип билгеләп үтте Татарстан Республикасы Министрлар Кабинеты Баш ветеринария идарәсе җитәкчесе урынбасары Габделхак Мотыйгуллин.

Хайван хуҗалары системага керә һәм теркәлә. Аннан соң алар хайванны алдан теркәү уздыралар, шуннан соң дәүләт ветеринария берләшмәсе белгече теркәү фактын раслый.

Һәр хайванга уникаль номер бирелә, ә тәнгә тамгалар беркетелә. Маркировкалау чаралары буларак электрон ушные метки белән бер үк вакытта визуальными бирками.

Һәр идентификацияләнгән хайванга системада паспорт кертелә. Анда хайванның төре, аның туган көне, токымы, шулай ук  колак бирокаларның мәгълүматлары күрсәтелә.

Хайванның гомере дәвамында ветеринария табибы паспортка барлык үткәрелә торган диагностик тикшеренүләр, профилактик вакцинацияләр һәм дәвалау чаралары кертелә. Шул рәвешле, ярдәмендә әлеге система була күзәтеп торырга мөмкинлек бирә, барлык манипуляцияләр күренә.

Быел дәүләт ветеринария хезмәтенең авыл хуҗалыгы предприятиеләре белән терлекләр буенча мәгълүматны маркировкалау һәм кулланылышка кертү буенча хезмәттәшлеге процессы Арча һәм Балтач районнарының пилот хуҗалыклары мисалында эшләнде. Бүгенге көндә бу эш республиканың башка районнарында да алып барыла. Республиканың 13 районы авыл хуҗалыгы предприятиеләрендә терлекләрне маркировкалау буенча эшләр алып барыла. Аларда хуҗалыклар һәм ветеринария берләшмәләре белгечләренең бердәм системага хайваннар турында мәгълүмат кертү процессын өйрәтү буенча эш оештырылган. 19 октябрьгә системага 2733 баш мөгезле эре терлек кертелгән инде. Бердәм исәпкә алу системасына керү парольләре республиканың барлык ветеринария берләшмәләренә бирелде.