ТР МК Баш ветеринария идарәсенең хайваннардагы йогышлы авырулар һәм эпизоотиягә каршы чараларны оештыру бүлеге башлыгы Эмиль Шаһимуллин эш визиты белән Тәтеш районында булды

2020 елның 24 сентябре, пәнҗешәмбе

Бүген Татарстан Республикасы Министрлар Кабинеты Баш ветеринария идарәсенең хайваннардагы йогышлы авырулар һәм эпизоотиягә каршы чараларны оештыру бүлеге башлыгы Эмиль Шаһимуллин эш визиты белән Тәтеш районында булды.

Визит барышында ул яшь терлекләрнең сакланышы һәм үстерү мәсьәләсе буенча киңәшмә уздырды һәм Тәтеш районы хуҗалыкларында мөгезле эре терлекләр лейкозы проблемалары турында фикер алышты.

Очрашуда катнашучылар мөгезле эре терлекләр лейкозы белән йогышлануны киметү мәсьәләләре, терлекчелекне үстерү перспективалары, шулай ук бозауларның сакланышы һәм яшь терлекләрне үстерү мәсьәләләре турында фикер алыштылар.

Бүгенге көндә бозауларны лейкоздан бушаган лейкоздан арындыру ысулы белән түбәндәге эш төрләре башкарыла: яшь терлекләрне 10-20 көнлек тикшерү, сәламәт малларны изоляцияләнгән үстерү һәм 6, 9, 12, 15 айга, орлыкландырыр алдыннан, төп көтүгә күчер алдыннан кабат тикшеренүләр үткәрү.

Визит барышында ул шулай ук Жуково участок ветеринария пунктында һәм "Колос"агрофирмасының терлекчелек комплексында булды.