Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының Баш ветеринария идарәсе һәм ветеринария фитосанитар күзәтчелеге буенча Федераль хезмәт идарәсе коллегиясенең киңәйтелгән утырышы узды

2024 елның 26 гыйнвары, җомга

Бүген министрлыкта Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының Баш ветеринария идарәсе һәм ветеринария фитосанитар күзәтчелеге буенча Федераль хезмәт идарәсе коллегиясенең «2023 елда эш йомгаклары һәм 2024 елга өстенлекле бурычлар турында»киңәйтелгән утырышы узды.

Чара Татарстан Республикасы Премьер – министры урынбасары – Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министры Марат Җаббаров рәислегендә узды. Шулай ук Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының Баш ветеринария идарәсе башлыгы Алмаз Химсаметдинов, Татарстан Республикасы буенча Ветеринария һәм фитосанитария күзәтчелеге буенча Федераль хезмәт идарәсе җитәкчесе Илнур Галиев, Татарстан Республикасы буенча Кулланучылар хокукларын яклау һәм кеше иминлеге өлкәсендә күзәтчелек буенча Федераль хезмәт җитәкчесе – Татарстан Республикасы буенча баш дәүләт санитар табиб Марина Патяшина катнашты.

Көн тәртибендәге төп мәсьәлә буенча «Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының Баш ветеринария идарәсенең 2023 елдагы эш нәтиҗәләре һәм 2024 елга өстенлекле бурычлар турында» доклады белән Алмаз Хисаметдинов чыгыш ясады. "Безнең төп бурыч-хайваннар авыруларын профилактикалау. Дәүләт хезмәте җитештерү хезмәте белән берлектә ел дәвамында бу бурыч өстендә тырышып эшли. Нәтиҗәдә, зур эш башкарылды", - дип хәбәр итте ул.

Узган чорда 530 миллионнан артык хайван һәм кош вакцинациясе, 6 миллионга якын диагностик тикшеренүләр башкарылган.Ветеринария хезмәтенең мөһим эш катламнарының берсе – лаборатория-диагностика эшчәнлеге.   Әлеге эшне 40 ветеринария лабораториясе, шул исәптән республика лабораториясе дә башкара. Хисап чорында алар 4 млн.600 меңнән артык барлык төр тикшеренүләр үткәргән.

Хайваннарның йогышлы авырулары таралуга каршы көрәштә, йогышлы авыруларның чыганакларын һәм таралу юлларын вакытында ачыклауда авыл хуҗалыгы хайваннарын маркировкалау һәм исәпкә алу чараларының берсе булачак.  Хәзерге вакытта җәмәгать секторында булган терлекләрдән эре мөгезле терлек 91%, вак мөгезле терлек 11%, атлар 14%, дуңгызлар 63%, кошлар 28% исәпкә алынган.

«2023 ел безнең тарафыннан»ветеринария-санитария экспертизасы елы " дип игълан ителде. Бу ветеринария хезмәтенең бик мөһим эш юнәлеше. Алмаз Хисаметдинов чыгышын тәмамлады.

Киңәшмә барышында шулай ук җитәкче Илнур Галиев доклад белән чыгыш ясады. Ул 2023 елда ветеринария һәм фитосанитария күзәтчелеге буенча федераль хезмәтнең Татарстан Республикасы буенча идарәсе эше һәм 2024 елга өстенлекле бурычлар турында хәбәр итте. 2023 елда Идарә 8 меңнән артык профилактика чарасы үткәргән, бу контроль чараларыннан 3 тапкыр күбрәк. Узган ел белән чагыштырганда профилактика чараларының ике тапкыр артуы күзәтелә.

"2023 елда республикада, бөтен илдәге кебек үк, эпизоотик вәзгыять буенча киеренке хәл билгеләнде. Хайваннарның аеруча куркыныч авырулары таралуы панзоотия масштабларына ия була. Идел буе федераль округының күп өлеше бу процесска җәлеп ителгән. Безнең республика да, кызганычка каршы, искәрмә түгел», – дип билгеләп үтте Илнур Галиев.

2023 елда кошчылык хуҗалыклары белән зур эш башкарылган. Республика штабы карары нигезендә, күп кенә хуҗалыклар махсус контрольгә алынды, хокук бозуларны бетерү өчен конкрет сроклар билгеләнде. Идарә тарафыннан кошчылык хуҗалыкларына 200дән артык күчмә тикшерү үткәрелгән, аларның нәтиҗәләре буенча күп очракта ачыкланган бозуларны бетерүнең уңай динамикасы билгеләнгән.

Соңгы 30 елда беренче тапкыр республика территориясендә эре мөгезле терлекләр арасында бруцеллезның 2 очрагы теркәлгән.Идарә әлеге хуҗалыкларга карата прокуратура белән килештерелгән планнан тыш күчмә тикшерүләр үткәрде, аның нәтиҗәләре буенча ике хуҗалык та административ җаваплылыкка тартылды.

Биологик саклануның түбән дәрәҗәсе булган дуңгызчылык предприятиеләре санын киметү авыруны китереп чыгаручыларны хуҗалык территориясенә кертү һәм әлеге бозуларны бетерү сәбәпләрен күрсәтеп, хуҗалыкларга берничә тапкыр чыгу хисабына мөмкин булды. Идарә тарафыннан барлыгы 50дән артык шундый тикшерү үткәрелгән.

» Бүгенге киңәшмәгә йомгак ясап, шуны әйтергә телим: терлекчелектә югары күрсәткечләргә ирешү, шулай ук тармакны үстерү ветеринария хезмәте һәм безнең республика территориясендә эпизоотик иминлекне саклаусыз мөмкин түгел", – дип билгеләп үтте Марат Җәббаров.

2023 ел йогышлы авырулар кертү куркынычы элеккечә актуаль булып кала. Россельхознадзорның Татарстан Республикасы буенча фитосанитар, ашлык сыйфаты һәм орлык тикшерү бүлегенең дәүләт инспекторы тарафыннан Татарстан Республикасы Бөгелмә районында шәхси эшмәкәр г.м. Гафуров эшчәнлегенә карата еллык план буенча тикшерү үткәрелде. Төп басым барлык терлекчелек объектларын биологик яклауны тәэмин итүгә ясалырга тиеш.

Россельхознадзорның Татарстан Республикасы буенча идарәсенә хайваннарны һәм кошларны тотуның ветеринария кагыйдәләрен тупас бозучы хуҗалык итүче субъектларның эшчәнлеген туктатып тору эшен дәвам итәргә кирәк.

2024 елга бурыч-авыл хуҗалыгы оешмаларындагы чараларны тәмамлау. Җитәкчеләрдән бу мәсьәләне озакка сузмавын һәм ветеринария хезмәте тарафыннан маркировкалау һәм исәпкә алуны үткәрүне тәэмин итүләрен сорыйм. Бу сезнең җитештерелгән продукцияне һәм хайваннарны ничек сатуыгызга бәйле.

Киңәшмә ахырында иң яхшы хезмәткәрләргә дәүләт һәм ведомство бүләкләре тапшырылды.