Республикада 2019 елның беренче кварталы йомгаклары буенча сөт җитештерү, терлекләрнең баш санын саклап калу һәм көтү җитештерү мәсьәләләре буенча зона семинар-киңәшмәләре узачак.

2019 елның 16 мае, пәнҗешәмбе

Бүген республиканың Аксубай һәм Балык Бистәсе муниципаль районнарында сөт җитештерү, терлекләрнең баш санын саклап калу һәм көтү җитештерү мәсьәләләре буенча 2019 елның беренче кварталы йомгаклары буенча зона семинар-киңәшмәсе узды. Киңәшмәне Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы оештыра.

Семинарларда Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрының беренче урынбасары Николай Титов һәм Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрының терлекчелек буенча урынбасары Нәҗип Хаҗипов, Аксубай муниципаль районы башлыгы Камил Гилманов, Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының Баш ветеринария идарәсе башлыгы урынбасары Айрат Гәрәев, дәүләт ветеринария инспекциясенең территориаль бүлекләре башлыклары, дәүләт ветеринария берләшмәләре башлыклары, авыл хуҗалыгы предприятиеләре башлыклары катнашты  , шулай ук «Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгының Терлекчелектә нәсел эше буенча Баш дәүләт авыл хуҗалыгы идарәсе» ДКУ белгечләре һәм Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы белгечләре катнашты.

Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының Баш ветеринария идарәсе башлыгы урынбасары Айрат Гәрәев «сәламәт хайван-тармакның нәтиҗәлелеге нигезе " темасына доклад белән чыгыш ясады.

Айрат Гәрәев үз докладында ассызыклады:

- 2017 елның 1 июленнән сөт сыйфаты буенча яңа күрсәткечләр гамәлгә кертелде. Сортлар буенча бүленеш юк – кабул итү бүлмәсе һәм кабул итү бүлмәсе булмаган сөт бар. Закон буенча кабул ителгән сөткә ветеринарлар ветеринария таныклыклары (ЮТД) бирә алмый, шуңа күрә без сөтне тиешле таләпләргә туры китерү буенча тикшерәбез. Әлеге зонада кайбер хуҗалыклар югарыда күрсәтелгән таләпләргә туры килми

Семинарда шулай ук терлек үрчетү, терлекләрне ашату буенча инновацион технологияләр, сөт терлекчелеге культурасы мәсьәләләре буенча да фикер алыштылар.

Әлеге чара шулай ук 2019 елның 17 маенда –Республиканың Азнакай һәм Тукай районнарында узачак.